Назад к списку

8 червня - ДЕНЬ СВЯТОГО ДУХУ Зі Святом, дорогі! Царю Небесний, Утішителю, ...

8 червня - ДЕНЬ СВЯТОГО ДУХУ

Зі Святом, дорогі!

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди є і все наповняєш, Скарб благих і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Сьогодні Церква відзна


чає свято Святого Духа. Окреме прославлення Святого Духа на наступний день після свята П'ятидесятниці відбувається «честі заради Всесвятого Духа» в протидію вченню єретиків, що відкидали божество Святого Духа і равночестность Його з Богом-Отцем і Богом-Сином.

В день свята Святої Трійці, ми чули дивні слова молитов, але якщо подумати про Ім'я, яке Йому дає Євангеліє, яке перекладається як «Утішитель», в інших перекладах - «Паракліт», Посередник, Заступник, то - Хто Він? Воістину, Він - Утішитель, який заповнює нашу розлуку з Христом, що тішить нас, як сиріт, котрі сумують про те, щоб нам бути з Христом, нашим Богом, нашим Спасителем, що поки ми в тілі (це слова апостола Павла), ми відділені від Нього.

Але для того, щоб Він був нашою Підтримкою, нашим Утішителем, перш за все ми повинні усвідомлювати, що ми дійсно розлучені, відокремлені. І ось це перше питання, яке ми повинні ставити перед собою: усвідомлюємо ми це? Або ми живемо в ілюзії, ніби ми в Бозі, і Бог в нас, і нічого більше не потрібно? А потрібно так багато більше, ніж ми уявляємо.

Святий Дух теж - Той, Який, як Помічник, Фортеця, дає нам силу жити, незважаючи на розлуку, стояти непохитно, бути виконавцями волі Божої, виконувати його заповіді Божі.

Він - Той, Хто дає душі рішучість, силу, - я б сказав: владу виконати це. Але знову-таки, тільки якщо ми повернемося до Нього і скажемо: Прийди! Вселися в нас! Очисти нас! Будь не тільки нашим Утішителем, але нашою Силою!

І, нарешті, Він подає нам уже тепер радість пізнання того, як ми близькі, незважаючи на те, що нескінченною представляється відстань між Богом і нами. Він - Той, Хто з наших глибин клопоче в нас до Бога зітханнями невимовними.

Він - Той, Хто, тому що ми - Христові, Його брати, сестри Його по людству (і це власні слова Христа), дає нам пізнати, що ми - діти Отця. Яка радість, яке диво, яке гідність цього, але і яка відповідальність!

І якщо подумати про наш світ, який такий чужий, відірваний від Бога, то для нього Дух Святий - вже початок вічного життя. Його присутність у світі - подія вирішальна: Він б'є, б'є, як море об скелі, і розбиває, зломлює опір. Він - радість вічності, стукає до нас у двері, він вривається в наше життя, нагадує нам про Бога, про Христа, нашого Спасителя, про нашу велич і гідність перед Богом і про те, що все можливо в зміцнючій нас силі Христовій.

Будемо тому з усією відповідальністю і вдячністю святкувати цей день. І нехай Дух Божий, що прийшов вогненними язиками на Апостолів, прийде і на нас, або справді як вогонь, від якого ми палатимемо як він, і будемо горіти, як купина неопалима, або як віяння тихого вітру, яке пророк чув в пустелі, де Бог був у Його тихому смиренні, Його самовіддачі нам, Його любові до нас. Амінь.

Митрополит #Антоній_Сурозький. .

Посмотреть на Facebook